Woady Yaloak Athletics Club

The Woady Yaloak Athletic Club is commencing their tenth year of competition.

The u/5 – u10 records are set and contested during our club championship days only. This is to keep a fun and relatively informal, but safe and instructional approach to competitive athletics.

The u/11+ age groups may claim a record weekly during club, interclub Regional, State and National events

Winners and Grinners

Cross Country Champions and Agg Winners

background image photo
2020 Cross Country Girls Age Group Aggregate Winners
Under 6Millie Liversage
Under 8Pippa White & Winter Martin
Under 10Poppy Emmerson
Under 12Summer Devine
Under 14Taya Morris
Under 16Tayissa Watkins
Under 18Benita Martin
Cross Country Champions 2020
Junior ChampionDempsey Martin
Senior ChampionSummer Devine
background image photo
background image photo
2020 Cross Country Girls Age Group Club Champions
Under 6Millie Liversage
Under 8Pippa White
Under 10Ava Ashmore
Under 12Summer Devine
Under 14NO RESULT
Under 16Tayissa Watkins
Under 18Mel McIntosh
2020 Cross Country Boys Age Group Aggregate Winners
Under 6Dempsey Martin
Under 8Jed Burns
Under 10Lachlan Anderson
Under 12Axton Morris
Under 14Ashton Mclennan
Under 16Kody Emmerson
Under 18Chris Emmerson
background image photo
background image photo
Haddon Gift 100m Handicap Placegetters
1stSylvie Walker Corbett
2ndLuke Getsom
3rdMathew Getsom
2020 Cross Country Boys Age Group Club Champions
Under 6Dempsey Martin
Under 8Jed Burns
Under 10Lachlan Anderson
Under 12NO RESULT
Under 14NO RESULT
Under 16Kody Emmerson
Under 18Chris Emmerson
background image photo

Track and Field Champions and Agg Winners

background image photo
2019/2020 Senior Girls Age Group Aggregate Winners
Under 11Imogen Emmerson
Under 12Taya Morris
Under 14Maddie Lewis
2019/2020 Junior Girls Age Group Aggregate Winners
Under 5Nellie White
Under 6Millie Liversage
Under 7Chloe Mathews
Under 8Ruby Ashmore
Under 9Chloe Nicol
Under 10Myah Johnston
background image photo
background image photo
2019/2020 Senior Boys Age Group Aggregate Winners
Under 11Lachlan Dunn
Under 12Baxter Anderson
Under 14Wylie Anderson
2019/2020 Junior Boys Age Group Aggregate Winners
Under 5Billy Johnston
Under 6Huon Anderson
Under 7Billy Sheehan
Under 8Aden Norman-Hade
Under 9Myles Read
Under 10Ryan Geddes
background image photo
background image photo
Haddon Gift 100m Handicap Placegetters
No results published yet!
Track and Field Champions
Girl ChampTaya Morris
Boy ChampWylie Anderson
background image photo

Back to top button